Featured Image
31. července 2024

Mikrobod nebo mikroúder: Efektivní trvalé značení dílů

Mikrobodové, nebo jinak někdy označované mikroúderové, značení je trvalé značení materiálu, při kterém se plasticky přetváří povrch značeného dílu. Změnu povrchu vytváří karbidový hrot, který vysokou silou a razancí razí do materiálu značí požadované písmena nebo grafiku. Takovéto mikrobodové (mikroúderové) značení je odolné vůči mechanickému otěru, chemikáliím nebo teplu. Dá se říct, že takové značení vás přežije. V závislosti na požadavcích a materiálu lze značit jemně povrchově nebo do extrémní hloubky, někdy až 0,75 mm.

Mikrobodové značení - TMP4750

Typy pohonu hrotu u mikrobodu

Elektromagnetický pohyb hrotu

Pohyb hrotu zabezpečuje elektromagnet, který vystřelí hrot k povrchu. Vrácení hrotu probíhá pomocí pružinky. Elektromagnetické mikrobody doporučujeme tam, kde není možné používat stlačený vzduch. Mezi nejprodávanější elektromagnetické mikrobody patří Telesis Benchmark 460. Jedná se o ruční mikrobod, který vyhrává v poměru cena/výkon.

Elektromagnetický mikroúder Bechmark 460

Pneumatický (bezpružinkový) pohyb hrotu

Mikrobody od společnosti Telesis využívají unikátní patentovanou technologii pohybu hrotu zvanou PINSTAMP®. Tato technologie umožňuje hrotu pohyb nahoru a dolů pouze pomocí vzduchu, čímž eliminuje tření a potřebu pružinek. Díky tomu se dosahuje vysoké přesnosti a síly značení, zároveň je zajištěn bezúdržbový provoz.

Jednou z hlavních výhod technologie PINSTAMP® je samočisticí schopnost hrotu. Při každém úderu se hrot centruje v cartridgi a automaticky se čistí. Navíc tato technologie umožňuje kvalitní značení i na zaoblených površích bez nutnosti rotační osy, přičemž značení zůstává stejně kvalitní po celém rozsahu zaoblení.

Mikroúder TMM4215

Trvalé značení do kaleného materiálu

Pomocí karbidových hrotu lze bez problému značit také do kalených materiálů. Lze značit až do tvrdosti 64 HRC. Pro větší hloubku lze využit funkce více úderu na jedno místo. Tím lze dosáhnout ještě větší hloubky značení. Tato funkce je součástí každého mikrobodu Pinstamp.

Značení řetězů mikrobodem

Vícehrotý nebo jednohrotý mikrobod?

Podle konkrétní aplikace doporučujeme buď jednohroté, nebo vícehroté mikroúderové značení Telesis. Pokud je vaším požadavkem vysoký takt značení, doporučujeme vícehroté mikrobody. Ty se dále rozlišují na standardní a zakázkově vyrobené. U standardních vícehrotých mikrobodů lze využít od 2 do 8 hrotů, v závislosti na požadované hloubce a odpovídajícím hrotu. Při zakázkově vyráběných mikrobodech hraje roli počet řádků, požadovaná hloubka nebo počet znaků, přičemž maximum je 21 hrotů. Více informací o těchto mikrobodech naleznete zde.

Pro jednodušší značení, kde není potřeba více hrotů, se doporučuje mikrobod s jedním hrotem. V tomto případě závisí volba na velikosti značené plochy a požadované hloubce značení.

Značení štítku pomocí mikrobodu

Mikrobodové značení je efektivní metodou pro označení štítků. Aby bylo značení přesné a kvalitní, je nutné štítky pevně uchytit nebo umístit do přípravku. Tímto způsobem dosáhnete rychlého, trvalého a profesionálního výsledku.

Štítky lze značit z různých materiálů, přičemž nejčastěji se používají hliník a nerez. V závislosti na požadavcích na odolnost, jako je lakování nebo extrémní teploty, je možné značit štítky do velké hloubky. Velikost štítku pak určuje výběr vhodné mikroúderové jednotky.

Jednou z nejvíce doporučovaných pneumatických jednotek pro značení štítků je Telesis TMP3200, která nabízí značící pole o velikosti 150 x 100 mm.

Mikrobodové značení štítkůMikrobod – značení štítků

Značení na zaoblené povrchy

Mikrobody Telesis využívající technologii PINSTAMP® umožňují snadné a přesné označení zaoblených povrchů bez potřeby složitého nastavování. Díky bezpružinkové technologii zůstává kvalita značení konstantní po celé ploše, což zajišťuje rovnoměrné výsledky i na zakřivených plochách.

Rotační díl značení mikrobodem